Aikido i sztuki walki w Łodzi – spojrzenie na historię, nauczycieli i uczniów

Aikido to nie tylko sztuka walki, to także podejście do życia. Chodzi o harmonię i pokój w sobie i z innymi. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest praktyka sztuki walki. Podobnie jak wiele innych sztuk walki w Europie Wschodniej, Aikido istniało w Polsce od wieków, ale dopiero znacznie niedawno było nauczane przez wykwalifikowanych instruktorów jako nowoczesny sport lub system samoobrony. Wielu historyków uważa, że Aikido zostało założone przez Koichiro Ogasawarę w Japonii około 1930 roku. Jego nazwa została zmieniona na Aiki Kaiju Dojo (Studio Sztuk Walki Aiki) z nowym naciskiem na to, co później stało się czterema podstawowymi technikami sztuki: atakami rzucanymi, blokadami stawów, uderzeniami unieruchamiającymi i technikami uniku. W 1936 roku Iwata Tatsuo stworzył własną wersję Aikido w Osace, a w 1939 roku przeniósł się do Warszawy i stał się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tamtejszego Budo. W 1947 r. założył pierwszą w Polsce szkołę aikido, która trwa do dziś pod kierunkiem jego prawnuka Pawła Kawalca (seniora). Obok wielu innych wybitnych postaci, takich jak Kacper Orzechowski i Marcin Dziemianczuk, Kawalec otrzymał czarny pas od samego Ogasawary Sensei podczas podróży zagranicznej, gdzie uczył również Judo Iwatę Sensei (seniora). W całej książce znajduje się wiele odniesień.

Historia Aikido w Łodzi

Aikido po raz pierwszy dotarło do Łodzi w 1947 roku, kiedy to Iwata Tatsuo przywiózł swoje aikido do polskiego miasta. Wcześniej studiował japońskie jujutsu u Ogasawary Koichiro (吾妻城一郎, 1885-1945) w Osace. W późniejszym czasie Iwata Sensei przeszedł również dodatkowy trening w Judo. Po przybyciu Iwaty Sensei polska społeczność aikido zaczęła się rozwijać. Iwata Sensei przyjął pierwszy czarny pas, Iwata J.B. (drugi stopień). Przyjął również pierwszego 10-tego Dana (Mistrza Sztuk Walki) – Pawła Kawalca. W 1950 roku Iwata Sensei wyjechał do Japonii, gdzie zakładał szkoły aikido w różnych miastach, stając się jednym z najważniejszych przedstawicieli Budo w Polsce. W ciągu kolejnych lat stworzył znaczną liczbę uczniów, którzy do dziś aktywnie działają w polskiej społeczności aikido. Po odejściu Iwaty Sensei, polska społeczność aikido zaczęła się rozrastać. Paweł Kawalec (obecny Główny Instruktor Aikido Dojo „Aikidokan”, Łódź) przyjął pierwszy czarny pas, Kawalec J.B. (trzeci stopień). Przyjął również pierwszego 10 Dana (Mistrza Sztuk Walki) – Marcina Dziemianczuka.

Nauczyciele Aikido w Łodzi

Aikido to nie tylko sztuka walki, to także podejście do życia

W Łodzi mamy niezwykle dużą liczbę nauczycieli aikido. Nie tylko jest wielu nauczycieli Budo z długą historią szkolenia, ale wielu z nich oferuje również treningi samoobrony. Jednym z najbardziej znanych jest Waldemar Kuczbaj (kolejny prawnuk Ogasawary Sensei). Uczy on aikido w Łodzi od połowy lat 90. i był jedną z pierwszych osób, które otrzymały czarny pas na poziomie 10th-Dan od Iwata Sensei w Japonii. Jego uczniowie ćwiczą Aikido w Klubie Karate (Fecha Societas) w każdy wtorek i czwartek, a także sporadycznie odbywają się zajęcia w innych miejscach. Kuczbaj oferuje również treningi samoobrony.

Kluby aikido i sztuk walki w Łodzi

W Łodzi na początku lat 2000 powstał klub aikido. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce, kraju o bogatej tradycji sztuk walki. W klubie odbywają się regularne treningi, w których uczestniczy wiele osób, zarówno uczniów, jak i osób niezrzeszonych. Klub organizuje również regularne seminaria i warsztaty, na których prezentowane są różne aspekty aikido. Kawalec Sensei, który jest głównym instruktorem Aikido Dojo w Łodzi, prowadził również zajęcia w wielu innych klubach sztuk walki oraz gościł w szkołach sztuk walki w całej Europie, gdzie często prezentował podstawy Aikido.

Elementy treningu w Aikido

Aikido jest sztuką walki, która często wykorzystuje techniki pochodzące również z innych dyscyplin. Dzieje się tak nie tyle w celu nauki nowych technik w Aikido, ale jako narzędzie do samokształcenia. Głównym aspektem treningu Aikido jest studiowanie ludzkiego ciała, jak ono funkcjonuje i jak reaguje. Im więcej człowiek się o tym dowiaduje, tym lepszy staje się w kontrolowaniu go.

Aspekty bezpieczeństwa i samoobrony w treningu Aikido

Aikido jest sztuką walki, która często wykorzystuje techniki pochodzące również z innych dyscyplin

Ideą Aikido jest wykorzystanie własnej siły do pokonania siły przeciwnika. Aikido jest sztuką pełną gracji, co oznacza, że nie chodzi w nim o to, aby zepchnąć przeciwnika na ziemię i zranić go zdecydowanie ciosami i kopnięciami, ale o to, aby go kontrolować i sprawić, aby poddał się naszej woli. Trening aikido jest więc bardzo ostrożny i bezpieczny.

Chociaż Aikido może być używane do obrony przed atakami innych ludzi, nigdy nie powinno być używane do zranienia napastnika. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się kontrolować agresora przy użyciu własnej siły, a nie przy użyciu broni lub przemocy fizycznej.

Zakończenie

Aikido to złożony system samoobrony, który opiera się na zasadach niestawiania oporu, zwycięstwa poprzez harmonię i szacunku dla przeciwnika. Jest to system, który promuje pokój i harmonię, a nie konfrontację i przemoc, i który dąży do rozwiązywania konfliktów bez uciekania się do walki. Jest to nie tylko cel systemu, ale także jego dowód. Aby otrzymać czarny pas w Aikido, należy przestudiować techniki, zastosować je w wolnych sparingach i wykonać określone testy.

Wnioski

Aikido to tradycyjna japońska sztuka walki, która jest z jednej strony systemem samoobrony, a z drugiej metodą kontroli własnej siły. Opiera się na zasadach niestawiania oporu, zwycięstwa poprzez harmonię i szacunku dla przeciwnika. Aikido jest systemem samoobrony, który promuje pokój i harmonię, a nie konfrontację i przemoc, i który dąży do rozwiązywania konfliktów bez uciekania się do walki. Trening aikido opiera się na zasadach niestawiania oporu, zwycięstwa poprzez harmonię i szacunek dla przeciwnika. Jest to system samoobrony, który promuje pokój i harmonię, a nie konfrontację i przemoc, i który dąży do rozwiązywania konfliktów bez uciekania się do walki.

Aikido i sztuki walki w Łodzi

Łódź ma wieloletnią tradycję sztuk walki. Od XVII wieku miasto jest domem dla wielu stylów sztuk walki. Jednymi z najwybitniejszych przedstawicieli wschodnich sztuk walki w Łodzi są Iwata Tatsuo i Aikido. Iwata Sensei był najwybitniejszym przedstawicielem Aikido w mieście. Był on byłym instruktorem Judo i przedstawicielem Ogasawary Koichiro, założyciela Aikido. Iwata Sensei uczył się także judo u Iwaty J.B. (drugi stopień) i J.B. (trzeci stopień) Kuczbaj. Czarny pas otrzymał od Ogasawary Sensei w Japonii w 1947 roku, a od Iwaty Sensei w Polsce w 1951 roku. Podróżował po całej Europie i nauczał aikido. Iwata Sensei zmarł w Łodzi w 1981 roku. Aikido to japońska sztuka walki, która została założona przez Ogasawarę Koichiro w 1937 roku. Opiera się na idei nieoporu i jest metodą kontrolowania własnej siły. Aikido jest sztuką walki bez przemocy, która promuje pokój i harmonię.

Kluby aikido i sztuk walki w Łodzi

Aikido istnieje w Polsce od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Najwybitniejszym przedstawicielem aikido w Łodzi był Iwata Sensei. Był on byłym instruktorem Judo i przedstawicielem Ogasawary Koichiro, założyciela Aikido. Iwata Sensei podróżował po całej Europie i nauczał Aikido. Zmarł w Łodzi w 1981 roku. Aikido w Polsce istnieje od lat 30-tych XX wieku. Iwata Sensei był najwybitniejszym przedstawicielem Aikido w Łodzi. Był byłym zawodnikiem Judo